Adana 'Hayata El Ver'di
Resüsitasyon Derneği, Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi, Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği,  5 Ocak Rotary Kulübü ve Adana Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Adana Merkez Park’ta, vatandaşlara ani kalp durması halinde yapılması gerekenlerin anlatıldığı “Temel Yaşam Desteği Eğitimi” verildi.

Etkinlikte ayrıca profesyonel yardım gelene kadar kalp durmasında kullanılan 2 adet Otomatik Eksternal Defibrilatör (AED; Şok Cihazı), Adana Merkez Park’a ve Adana 112 Mobil Ambulans’a hediye edildi.

Ani kalp durmalarında hayati önem taşıyan ilk müdahale hakkında toplum bilincinin artırılmasının önemine vurgu yapan Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve  Resüsitasyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Şule Akın Enes, 2014 yılından bu yana gerçekleştirdikleri etkinliklerin bu açıdan önemli bir adım olduğunu belirtti. Prof. Dr. Enes, “Ani kalp durmasında, sadece ellerimizi ve ortamda varsa, otomatik eksternal defibrilatörü kullanarak bir insanı tekrar hayata döndürme şansımız çok yüksektir. Bugüne kadar kentimizin ve ülkemizin birçok önemli noktasında bu etkinlikleri düzenleyerek farkındalık yarattık. Önümüzdeki yıl içinde Adana’da belirlediğimiz merkezi ve  halkımızın yoğun olarak bulunduğu konumlara toplamda 20 adet otomatik eksternal defibrilatör hediye edilecek ve bulunduğu noktalarda görev yapan arkadaşlarımıza kurumumuz İlk Yardım Eğitim Merkezi’nde  eğitim verilerek cihazı da kullanma yetkisi verilecektir.” dedi.

Etkinliği düzenlemelerindeki temel amacın, toplumda ‘ani kalp durması ve yapılabilecek ilk tıbbi müdahaleler’ konusunda farkındalık oluşturmak olduğunun altını çizen Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Anış Arıboğan ise şunları kaydetti:

“Bu büyük projede Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak yer almaktan dolayı büyük bir onur duyuyoruz. Projenin her aşamasında birlikte olduk. Hızla devam ediyoruz. Fark ettik, fark ettirdik, şimdi iyi bir yol alıyoruz. Ani kalp durmasında profesyonel sağlık yardımı gelene kadar geçecek olan ilk dakikalar çok kıymetlidir. Bu konuda toplumumuzu bilinçlendirdiğimiz için çok mutluyuz.”

Etkinlik kapsamında çok sayıda kişi, "Bir yaşam kurtarabilir miyiz?" sorusunun en net yanıtı olan ilk ve doğru müdahaleyi yapma eğitimi aldı.

“Hayata El Ver” Projesi kapsamında Adana 5 Ocak Rotary Kulübü tarafından 100 adet eğitim mankeni ile 2 adet eğitim otomatik eksternal defibrilatörü Resüsitasyon Derneği eğitimlerinde kullanılmak üzere dernek yönetim kurulu üyeleri                            Prof.Dr. Şule Akın Enes, Prof.Dr. Nurcan Doruk, Prof.Dr. Handan Birbiçer,                     Prof.Dr. Gönül Tezcan Keleş ve Doç.Dr. Şule Özbilgin’e teslim edildi. Gerçekleştirilen etkinliğe, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Belediye yöneticileri, Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Alper Fındıkçıoğlu, Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Ömer Kurtipek, Rotary 2017-2018 Dönemi Guvernörü Serdar Ünlü, Adana 5 Ocak Rotary Kulübü başkanları Oğuz Selmanoğlu ve Necah Barutçu ve kulüp üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Basın Yansımaları

http://www.iha.com.tr/adana-haberleri/adana-hayata-el-verdi-2107397/
http://www.milliyet.com.tr/adana-hayata-el-ver-di-adana-yerelhaber-3035773/
https://www.mynet.com/adana-hayata-el-verdi-180104064642
http://beyazgazete.com/haber/2018/9/16/adana-hayata-el-ver-di-4674885.html
http://www.sanalbasin.com/adana-hayata-el-verdi-26937018
https://www.haberlerdenevar.com/haberdetay/9246560/Adana-Hayata-El-Verdi-haberi
https://www.haberturk.com/adana-haberleri/63379465-adana-hayata-el-verdi
http://www.5ocakgazetesi.com/adana-hayata-el-ver-di-12475
http://www.karar.com/adana/adana-hayata-el-verdi-969840?p=2
https://www.bolgegundem.com/adana-hayata-el-verdi-552426h.htm
http://www.marmarahaber.net/haber/adana-hayata-el-verdi-500414.html
https://www.haberts.com/adana/adana-hayata-el-verdi-h150451.html
https://www.mersinblokhaber.com/haber-adana-hayata-el-verdi/357237
http://www.kayseritempo.org/adana-hayata-el-verdi-627640.html
http://www.merhabahaber.com/adana-hayata-el-verdi-1495717h.htm
http://www.malatyaguncel.com/adana-hayata-el-verdi-1049104h.htm
https://www.inegolonline.com/haber/adana-hayata-el-verdi-1017105
https://www.detailhaber.com/adana-hayata-el-verdi-167711h.htm
http://www.haberflash.com/adana-hayata-el-verdi-178946.html
http://www.yenihaberden.com/adana-hayata-el-verdi-650109h.htm
http://www.bursatv.com.tr/adana/adana-hayata-el-verdi-h146629.html